Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /home/u0862568/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/editors/class-vc-frontend-editor.php on line 644

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/u0862568/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 186
Crea Yazılım ve Danışmanlık Kurumsal Web Sitesi | Tır, Konteyner Yerleşimindeki Unsurlar
Crea Yazılım ve Danışmanlık Kurumsal Web Sitesi | Tır, Konteyner Yerleşimindeki Unsurlar
12707
post-template-default,single,single-post,postid-12707,single-format-standard,do-etfw,ajax_fade,page_not_loaded,,no_animation_on_touch,qode-theme-ver-2.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Tır, Konteyner Yerleşimindeki Unsurlar

Tır, Konteyner Yerleşimindeki Unsurlar

21:00 24 Aralık in Blog
0 Comments

Nakliye dünyasında maliyetlerin yüksekliğinden dolayı yerleşim planları çok önemli bir noktaya vardı. Yerleşim planları en ince ayrıntısına kadar, tırlarda boşluk kalmayacak şekilde yapılır oldu. Tabi yüklemelerde ne kadar sık elenip ince dokunsa da istenen gibi en iyi sonuçlara ulaşılamıyor. Ürünlerin ebatlarinda, kırılacak v.s. olduğundan yan döndürülemediginden dolayı yerleşimler istenen ekonomiklige uygun olarak yerlestirilememektedirler.

Parsiyel yüklemelerdeki sıkıntılar, ürünlerin sevkiyat aşamasında geç paketlenmesinden kaynaklı yaşanan gecikmeler sonucunda ilk planlanan yerleşimlere maalesef uygun olmayan yeni yerleşimler yapılması durumunda kalinmaktadir.

Nakliye firmaları ile yapılan genelde yıllık periyotlarda yapılan anlaşmalar neticesinde yükleme ile ilgili standart kararlar alınmaktadır. Nakliye masrafının ldm, m3, ya da kg üzerinden yapılacağı konusunda anlaşmalarda bu işlem beyan edilmektedir.

Genel olarak;
Karayolu Taşımalarında;
1 ton =3 m3

1 m3=330 kg

1 ldm=1750 kg =6 m3 olarak hesap edilir.

Bir tır uluslararası yollarda 24 ton civarı yük taşıyabilir.

100 m3 su dolumu hacimde bir tır için toplam hacminden %15 fire payı düşülür, yani 85 m3 kullanım alanı hesap edilir.

Hacimli yüklerde hacim üzerinden, ağır olan parçalar da ağırlık üzerinden hesap yapılır.

Hacim(v)= En * Boy * Yükseklik çarpılarak hesap edilir (palet ve benzeri)

Hacim(v)=3.14 x(silindir yariçapinin karesi) * yükseklik (silindir malzeme)

Denizyolu Taşımalarında;
1 m3= 1 ton olarak hesap edilir.

Havayolu Taşımalarında;
1m3 =167 kg,

Ağırlık hesabı ise; en * boy * yükseklik (cm)/6000

örneğin; 100 * 100 * 80 cm ebatlarinda 50 kg olan bir kolinin gerçek ağırlığı hava kargo için;

100 * 100 * 80 cm / 6000 =133,33 kg olarak hesap edilir. Kısaca havayolu nakliyeleri çok daha pahalı bir yöntemdir.

Hesaplama mantığında da görüldüğü üzere yerleşim planlarının nakliye masrafları üzerinde etkisi büyüktür.

Etkili ve verimli bir yerleşim planı ister ldm olsun ister m3 olsun sizin nakliyelerinizin hem düzgün hem de daha ekonomik olmasını sağlamaktadır.

Nakliye piyasasının gidişatı firmaları en verimli bir şekilde yerleşimi gerçekleştirmek zorunda tutmaktadır. Bu sebeple de firmalar son zamanlarda yerleşim planının optimizasyonu ile ilgili yazılım firmaları ile iletişim halindedirler. Paket program halinde bulunmayan tır yerleşim programları firmalara özgü değişikliklerle en uyun hale getirilmektedir.

Crea Yazilim’in çözümlerinde yer alan tır yerleşim programı CREALOGISTIC ile tüm firmalar için uygun basit değişikliklerle tır/konteyner yerleşimini en verimli, başarılı şekilde gerçeklestirmektedir. Yazılımın içerisinde bulunan yerleşim algoritmalari Endüstri Mühendisleri tarafından optimizasyonu sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Böylece verilen kısıtlarımıza göre yerleşim planlarınız tatmin edici seviyelerde iyileşmeler göstermektedir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Kurumsal Web Sitesi Teklif Formu