Crea Yazılım ve Danışmanlık Kurumsal Web Sitesi | Microsoft Excel’in Hayatimizdaki Yeri
12414
post-template-default,single,single-post,postid-12414,single-format-standard,do-etfw,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-2.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Microsoft Excel’in Hayatimizdaki Yeri

qode

Microsoft Excel’in Hayatimizdaki Yeri

01:51 04 Aralık in Blog
0 Comments

Microsoft Excel iş dünyasının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. ERP sisteminiz olsa bile, hiçbir ERP programı Excel kadar esnek olamamaktadır.

Kendinize baktığınız da üretim ya da hizmet sektörü, sektör ayırt etmeksizin sizin hayat kurtariciniz Excel olmaktadır.

çalıştığınız ortamda bir düşünün.
Excel ile ne kadar çok iş pratik ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Üretim, planlama, ar-ge, ür-ge, takip, çizelgeleme ve finansal tablolar gibi aklınıza gelebilecek tüm işlerin içinde Excel varlığını hissettirmektedir.

En pratik veri depolama aracı olarak bile Excel kullanılmaktadır. Telefonları, mailleri, bilançonuzu, bütçenizi v.s. Excel’de tutup hesaplamadınız mı hiç?

Bir inceleme yapacaginizda Excel’de aramayı tercih ediyorsunuzdur. Dört işlem bile yapmak için hesap makinesinden çok Excel tercih etmişsinizdir çoğu zaman.

Excel’i tüm detayları ile bilip, işlerinizi daha da hızlandırmak istemez miydiniz?
Kendiniz olarak düşünmeyin. Personeliniz. İşlerinde yoğun bir şekilde Excel’i sık kullanan personelinizin eğitim ihtiyaçlarını gözden kaçırmayın. Unutmayın ki size kolay gözüken işlemler onun elini oyalayabilir. Onların gözlerinde büyüyebilir. Excel’i kullanmakla, kullanabilmek arasında çok büyü farklar mevcuttur. Yöneticilerin bunu gözden kaçırmaması özellikle önemli bir noktadır. Iyi bir eğitimden sonra personelinizdeki değişikliği rahatça gözlemleyebilirsiniz.

Excel kullanım seviyeleri üç şekilde konumlandirilabilir.
Temel, ileri ve makro seviyesi olarak konumlandırılan Excel eğitimleri, her seviyeden kişiye hitap etmek için çesitlendirilmistir. Excel kullanımı yüksek olan işlerde en azından kişilerin ileri seviye de Excel kullanmaları beklenir. Sadece yöneticilerin değil, kendi işini daha rahat ve kolayca yapmak isteyen kişilerin alabileceği eğitimler sayesinde Excel deki bilgi eksikliklerinizi giderebilirsiniz.

Tüm bunlar haricinde Excel’in arka yüzünde bulunan Makro Programlama vasıtasıyla da Excel’de yaptığınız tekrarlı işlerinizi azaltabilirsiniz. Pratik yapmanın önemli olduğu Makro Programlama da sürekli aynı işi yapmak, aynı hesaplamaları, aynı formülleri kullanmak yerine bir kere program yazarak yaptığınız tekrarlı iş sayısını düşürebilirsiniz. Böylelikle hem iş tatminiz yükselirken hem de enerjinizi başka işlere rahatlıkla harcayabilirsiniz.

Mesela;

Aylık olarak iki farklı Excel dosyasını karşılaştırıyor, sayfaların içine onlarca formül yazıyor olabilirsiniz. Onun yerine bir defaya mahsus Makro yazarak, gelecek ay için işinizi çok hafifletmiş olursunuz.

Bir düşünün her şeyi tek bir tuşla yapabilmek varken neden daha fazla zaman harcayasiniz / harcatasiniz.

Anahtar Kelimeler:
No Comments

Post A Comment

Kurumsal Web Sitesi Teklif Formu