Crea Yazılım ve Danışmanlık Kurumsal Web Sitesi | MES (Manufacturing Execution System)
12666
post-template-default,single,single-post,postid-12666,single-format-standard,do-etfw,ajax_fade,page_not_loaded,,no_animation_on_touch,qode-theme-ver-2.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

MES (Manufacturing Execution System)

qode interactive strata

MES (Manufacturing Execution System)

01:27 18 Aralık in Blog
0 Comments

MES genel olarak; üretimde kullanılan makine ve ekipmanlarının birbirleri ile iletişim halinde çalıştığı ve üretim sahasından bilgisayar yardımı ile online olarak veri toplanmasına imkan veren bir Üretim Yönetim Siste midir.
MES sisteminin temel amacı; üretim sahasından anlık ve otomatik olarak bilgi toplamaktır. Bu sayede üretim faaliyetlerinin her bir adımı gerçek zamanlı bir şekilde takip edilebilecek ve insandan bağımsız geri bildirim ile hatalar engellenip zaman kayıpları ortadan kaldırılmış olacaktır.
MES sistemi Temel Otomasyon sistemleri ile ERP sistemi arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Makineler üzerinde bulunan (SKADA, vs) sistemlerden alınan bilgi MES sisteminde işlenerek uygun bir format ile ERP sistemleri için anlamlı hale getirilir.
MES sistemi sayesinde standart üretim geri bildirim ekranlarıyla toplayabileceginizden çok daha fazla bilgi toplama ve yorumlama imkanı doğmaktadır. MES sistemi ile üretim geri bildirimine ait temel tüm bilgileri (başlama-bitiş zamanı, üretilen parça sayısı vb.) eksiksiz alabileceğiniz gibi ayrıca normal şartlarda operatörlerin takip edemeyeceği (anlık sıcaklık-basınç bilgileri, malzeme sertlik değeri vb.) bilgilerde sisteminizde kayıtlı olur ve operasyonel mükemmellik sürecinde sizi bir adım öne taşır.
MES sisteminin tüm Level 1&2 sistemlerle entegre bir şekilde çalışması aynı zamanda bu sistemlerin birbirlerinden bağımsız değil aksine bir uyum içinde çalışmasına imkan vermektedir. Bu duruma bir örnek vermek gerekirse; bir önceki tezgahtan online olarak elde edilen malzeme sertlik değerine göre bir sonraki tezgah fırın sıcaklık değerini otomatik olarak ayarlayabilecektir. Bunun sonucu olarak proses ve hazırlık süresi kısalacak, üretim maliyetleri düşecek ve kaliteli ürün üretilebilecektir.
MES sistemi sadece makinelerle değil aynı zamanda vinç, forklift gibi taşıma ekipmanları, laboratuvar cihazları ve hatta stok alanları ile de entegre bir şekilde çalisabilmektedir. Bu sayede malzeme akışı kolay bir şekilde yönetilebilir ve otomasyona dayalı sistemlerle tezgâhlar arası malzeme taşıması, kalite kontrol aşamaları gibi çoğunlukla katma değersiz ve ciddi zaman kayıplarına neden olan operasyonlar hızlı ve etkin bir şekilde yönetilerek daha sonra analiz edilmek üzere kayıt altına da alınmış olur.
MES sistemi ile fabrikalardaki tüm süreci entegre bir şekilde yürütmek, eksiksiz ve hatasız olarak kayıt altına alıp doğru maliyetlere ulaşmak, malzeme akışını takip edip stokları düşürmek, üretim ve hazırlık sürelerini optimize ederek verimliliği arttırmak mümkün olduğundan günümüz rekabet şartlarında MES sistemine sahip olmak büyük ve büyük olma yolunda ilerleyen firmalar için bir zorunluluk haline gelmiştir.

Anahtar Kelimeler:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Kurumsal Web Sitesi Teklif Formu