Crea Yazılım ve Danışmanlık Kurumsal Web Sitesi | ERP’lere E-Faturaya Tabi Tedarikçi Faturalarının
12412
post-template-default,single,single-post,postid-12412,single-format-standard,do-etfw,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-2.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

ERP’lere E-Faturaya Tabi Tedarikçi Faturalarının

qode

ERP’lere E-Faturaya Tabi Tedarikçi Faturalarının

01:48 04 Aralık in Blog
0 Comments

E-fatura Nedir?
Kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahip formatı belirlenmiş bilgileri içeren değiştirilemez bir şekilde mühürlenmiş bir elektronik bir belgedir. Gelir Idaresi Başkanlığı (GIB) tarafından yönetilen e-fatura uygulamasında amaç; tek format ve standarda göre satıcı ve alıcı arasında güvenli, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bir sistem oluşturmaktır.

 • 421 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında;
  04.12.2003 tarihli ve 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında madeni yağ lisansına sahip olanlar ile bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31.12.2011 tarihi itibariyle asgari 25 Milyon TL brüt satış hasılatına (ciro) sahip olanlar ile,
  06.06.2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli (III) sayılı listedeki malları imal, inşa veya ithal edenler ile bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31.12.2011 tarihi itibariyle asgari 10 Milyon TL brüt satış hasılatına (ciro) sahip olanlar,
  01.04.2014 yılı itibarı ile e-fatura kullanımına başlanmış bulunmaktadır. (http://www.efatura.gov.tr/efaturahakkinda.html)
  Süreç Nasıl İşlemektedir?
  E-fatura sistemine dahil olan tedarikçileriniz size faturalarını kullanılan e-fatura portalı üzerinden göndermektedir. Eğer gelen bu faturaları ERP sisteminize giren bir personeliniz mevcut ise; siz yazılım çağını ve ustalarını unutmuşsunuz demektir.

Elektronik ortamda var olan bilgiler için neden tekrar bir kişi çaba göstermek zorunda kalsın ki?

E-fatura, formatının standart olması sayesinde size gerekli olan tüm bilgileri içinde barindirdigindan ERP sisteminizde ilgili verileri kullanarak bu faturalarının girişlerini kolay ve doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

Xml altyapısı kullanıldığından verileri okuyan, yorumlayan ve anlamlandiran ara bir program sayesinde ERP sisteminize aktarmada zorluk çekmeyeceksiniz.

Günlük girilen fatura adedinize bakarak bu işlemin ne kadar da yararlı olabileceğine kendiniz rahatlıkla karar verebilirsiniz. Böylelikle personellerinizi katma değeri olan işler için verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler:
No Comments

Post A Comment

Kurumsal Web Sitesi Teklif Formu